Etykiety

dolls (90) lalki (90) przędzenie (20) spinning (20) tkanie (10) weaving (10) diorama (6)

niedziela, 4 grudnia 2016

Black Red White - ręcznie tkane serwetki pod talerze


Black Red White czyli ręcznie tkane serwetki pod talerze, czarne z czerwonym lub białym paskiem.

 


Zostały utkane wzorem diamentowym. Z nawiniętej osnowy wyszło 11 serwetek o wymiarach około 27 cm x 32-37 cm. W trakcie tkania szerokość udało mi się utrzymać, jednak wątek dobijałam z różną siłą i z tego powodu długość nie jest taka sama.

Serwetki tkałam w jednej taśmie przedzielając je 4 rzędami wzoru płóciennego z akrylu. Po zdjęciu z krosna najpierw przeszyłam zygzakiem na maszynie brzegi serwetek a potem rozcięłam przez środek akrylowych pasków. Po wypruciu akrylowych nitek podwinęłam brzegi na maszynie.

Black Rose J Tak wygląda 11 serwetek w jednej taśmie.

 


Bawełna jest bardzo przyjemnym materiałem do tkania, bo nie rozciąga się, więc nie ma problemów z dokładnym naciągnięciem osnowy, ale kolor wybrałam zdecydowanie nieprzyjazny J. Dużo przyjemniej tka się kolorowe tkaniny. Ponieważ wzór był mało widoczny, gdy zapomniałam, który pedał miałam nacisnąć, ciężko mi było porównać schemat z tkaniną. Dlatego wymyśliłam sobie mały pomocnik tkacki J.

DIY czyli Zrób to sam J - mały pomocnik tkacki.

Na kartoniku zrobiłam 4 pionowe nacięcia a przez utworzone dwa paski przeciągnęłam pasek z napisanym cyframi oznaczającymi kolejność naciskania pedałów. Pod cyfrą jest jeszcze strzałka pokazująca kierunek przerzucania czółenka. Początkującym a także roztrzepanym tkaczkom, czyli takim jak ja J, pomoże nie pogubić się przy wzorach.

 
 

Serwetki w trakcie tkania na krośnie
 
 


 
I już gotowe serwetki 
 
  

 

 

 

 

 

Miłego dnia :)
Jola

3 komentarze:

  1. Super serwetki, szczególnie ten ozdobny paseczek przypadł mi do gustu :)
    Podziwiam za wytrwałość i pozdrawiam serdecznie :)))

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za miłe słowa :). Tkanie to naprawdę przyjemne, chociaż czasami męczące, hobby :).

    OdpowiedzUsuń